Właściwe oznakowanie ładunku jest kluczowe w transporcie, ponieważ umożliwia przewoźnikom i osobom odpowiedzialnym za załadunek i rozładunek zidentyfikowanie zawartości danej paczki i określenie, w jaki sposób się z nią obchodzić. Odpowiednio zastosowane znaki na opakowaniach podnoszą poziom bezpieczeństwa transportowanych towarów i minimalizują ryzyko ich uszkodzenia. Kluczowe są znaki manipulacyjne. Aby poznać szczegółowe informacje na ich temat, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Co to są znaki manipulacyjne?
Znaki manipulacyjne to oznaczenia transportowe umieszczane na opakowaniach i jednostkach ładunkowych. Mają za zadanie informować o odpowiednim sposobie postępowania z paczkami w czasie magazynowania i transportu. Mogą mieć formę napisu, cyfry, rysunku lub litery. Mają postać czarnych symboli na białym tle, dzięki czemu są czytelne i dobrze widoczne. Ich wzory zostały zawarte w normie PN-EN ISO 780:2016-03. Znaki manipulacyjne są szczególnie istotne w przypadku delikatnych produktów i specyficznych ładunków.
Znaki manipulacyjne na opakowaniach transportowych
Już wiadomo, co to są znaki manipulacyjne. A jaka jest ich rola? Otóż znacznie przyspieszają identyfikację towarów, obniżają liczbę reklamacji i zmniejszają ryzyko wypadków w miejscu pracy. Ich stosowanie nie jest obowiązkowe w sensie prawnym, jednak znacznie ułatwiają organizację pracy podczas załadunku i rozładunku oraz poprawiają bezpieczeństwo transportowanych produktów. Dodatkowo wpływają na wydajność pracy w firmach specjalizujących się w obsłudze przesyłek.
Znaki manipulacyjne i niebezpieczeństwa
Do najpopularniejszych znaków manipulacyjnych można zaliczyć:
- Chronić przed wilgocią – znak ten ma postać otwartego parasola, na który spadają krople. Towary z tym oznakowaniem nie mogą być przewożone na otwartych środkach transportu i magazynowane na przestrzeniach otwartych.
- Tu chwytać – ten znak przedstawia paczkę i strzałki znajdujące się po jej bokach. Określa miejsca, w których należy chwytać opakowanie w czasie manipulacji.
- Ostrożnie, kruche – znak ten ukazuje kieliszek (cały lub pęknięty). Oznacza się nim paczki, których zawartość jest delikatna i może łatwo ulec uszkodzeniom.
- Tu otwierać – przedstawia grot strzałki wskazujący miejsce, w którym powinno się otwierać paczkę.
- Chronić przed upadkiem – przedstawia dłonie pod paczką. Umieszcza się go na opakowaniach towarów, które mogą ulec zniszczeniu w przypadku upadku.
- Przestrzegać zakresu temperatury – ukazuje termometr z maksymalną i minimalną temperaturą, w której powinien być przewożony/przechowywany ładunek.
- Produkty szybko psujące się – na tym znaku manipulacyjnym widnieje ryba, kiść winogrona i kwiat. Paczki z takim oznakowaniem trzeba transportować i przechowywać w taki sposób, aby chronić zawarte w nich produkty przed zepsuciem. Przede wszystkim nie mogą one przez długi czas przebywać w zbyt wysokich lub niskich temperaturach.
- Chronić przed nagrzewaniem – na tym znaku pokazany jest ładunek zlokalizowany pod dachem, na który świeci słońce. Takie oznakowanie umieszcza się na paczkach, których zawartość może ulec uszkodzeniu na skutek oddziaływania promieni słonecznych.
- Miejsce założenia zawiesiny – przedstawia fragment łańcucha. Informuje o miejscu zawieszenia zawiesi. Stosowany jest zazwyczaj w czasie manipulacji dużymi ładunkami.
- Hakiem bezpośrednio nie zaczepiać – ukazuje przekreślony hak. Umieszcza się go na opakowaniach, których nie można przemieszczać i podnosić poprzez zaczepienie haka.
Do jednych z najczęściej stosowanych znaków niebezpieczeństwa można zaliczyć:
- substancje wybuchowe – przedstawia wybuchającą bombę. Stosowany jest w przypadku niestabilnych materiałów wybuchowych, nadtlenków organicznych, substancji i mieszanin samoreaktywnych oraz materiałów wybuchowych z podklas 1.1, 1.2, 1.3 i 1.4.
- substancje toksyczne – przedstawia czaszkę i skrzyżowane piszczele. Oznaczane nim są produkty o ostrej toksyczności (kategorie zagrożeń 1, 2, 3).
- substancje drażniące – ukazuje wykrzyknik. Służy do oznaczania towarów o ostrej toksyczności (kategoria zagrożenia 4).
- substancje utleniające – przedstawia płomień nad okręgiem. Oznaczane są nim przede wszystkim gazy utleniające oraz substancje stałe i ciekłe utleniające.
Znaki manipulacyjne w transporcie
Znaki manipulacyjne w transporcie odgrywają kluczową rolę. Są one uniwersalne, dlatego bez problemu mogą je odczytać osoby z różnych części świata posługujące się różnymi językami. O ich czytelność dbają organizacje normalizacyjne, takie jak Europejska Federacja Opakowań, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna i Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Znaki manipulacyjne na można wypalić, namalować, nadrukować lub nakleić na paczkach. Ważne, aby naklejki były wykonane z wysokiej jakości folii. W przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu i w efekcie doprowadzić do niepoprawnego zinterpretowania instrukcji dotyczącej obchodzenia się z ładunkiem. Z tego względu ważne jest, aby cechowały się one wysoką odpornością na uszkodzenia i zniszczenia.