Transport drogowy stanowi jedną z gałęzi transportu. Cieszy się on ogromną popularnością niemal na całym świecie. Polega na przemieszczaniu towarów i osób za pomocą środków transportu drogowego. Ma on zarówno swoje zalety, jak i wady. Z jednej strony jest szybki i elastyczny, a z drugiej przyczynia się do zanieczyszczeń środowiska. Jednak mimo istniejących minusów, trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez transportu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat i pragniesz poznać dokładne wady i zalety transportu drogowego, to kontynuuj czytanie artykułu.
Transport drogowy – definicja
Transport drogowy, tuż obok lotniczego i morskiego, stanowi główną gałąź transportu, która polega na przewożeniu osób bądź towarów przy użyciu kołowych środków (np. samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych czy autobusów) po drogach lądowych. Transport ten cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją uniwersalność i szeroką dostępność. Ponadto jest ceniony za fakt, iż umożliwia dowiezienia pasażera lub towaru bezpośrednio do miejsca docelowego. A to tylko część jego plus! W dalszej części niniejszego artykułu zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami o zaletach i wadach transportu drogowego.
Zalety transportu drogowego
Transport drogowy ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wyróżnia się on niezwykłą szybkością i elastycznością. Kierowca może z łatwością dostosować trasę, aby bez problemu dotrzeć do punktu docelowego. Infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta, dzięki czemu dostarczenie ładunków czy osób do wybranego miejsca jest zazwyczaj szybkie i bezproblemowe. Mówiąc o zaletach transportu drogowego, nie można nie wspomnieć również o szerokiej dostępności. Sieć dróg obejmuje praktycznie każdy obszar na mapie, dlatego transport drogowy jest łatwo dostępny nawet w miejscach zlokalizowanych na mało uczęszczanych terenach.
Ogromną zaletą transportu drogowego jest także fakt, iż umożliwia on przewożenie różnych towarów, o mniejszych i większych gabarytach. Dzięki niemu można bez problemu przetransportować zarówno niewielkie paczki, jak i duże ładunki umieszczone na paletach. Transport drogowy pozwala na przewożenie m.in. pojazdów, żywności, kruszyw czy kontenerów morskich. Dużą zaletą transportu drogowego jest również możliwość dostarczania ładunków bezpośrednio do odbiorców, bez konieczności przeładunków, czyli na zasadzie door to door.
Ponadto na rynku funkcjonuje wiele firm transportowych, oferujących zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. Dzięki temu można z łatwością znaleźć przedsiębiorstwo odpowiadające indywidualnym potrzebom. Zanim jednak zdecydujesz się na współpracę z daną firmą specjalizującą się w transporcie drogowym, dokładnie sprawdź jego ofertę, upewnij się, czy działa zgodnie z przepisami prawa, a także dowiedz się, jak długo funkcjonuje na rynku. Jeśli chcesz mieć pewność co do jakości i bezpieczeństwa transportu drogowego, wybierz zaufanego przewoźnika, np. nasz zespół Loconi Intermodal.
Wady transportu drogowego
Znasz już zalety transportu drogowego. Teraz czas dowiedzieć się, jakie są jego wady. Głównym minusem tej gałęzi transportu jest jej niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Samochody napędzane paliwami kopalnymi, takimi jak np. benzyna, emitują spore ilości dwutlenku węgla i wielu innych substancji, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Ponadto silniki spalinowe generują zanieczyszczenia, wpływające niekorzystnie na jakość powietrza. W efekcie przyczyniają się do powstawania smogu. Dodatkowo produkcja pojazdów i ich eksploatacja generuje ogromne ilości odpadów. Wadą transportu drogowego jest również generowany przez niego hałas, który niekorzystnie wpływa na ludzi i funkcjonowanie ekosystemów.
Minusem tej gałęzi transportu jest także dużo ryzyko wypadków drogowych i wysokie zużycie energii. Do wad zalicza się również konieczność rozwoju infrastruktury, co generuje spore koszty dla państwa i społeczeństwa. Wiele osób uważa także, że ogromnym minusem transportu drogowego jest zależność od paliw kopalnych.