Łańcuch dostaw oraz logistyka są ze sobą ściśle powiązane, jednak różnią się od siebie zarówno zakresem, jak i funkcjami. Pierwszy element pełni niebagatelną funkcję, obejmując wszystkie etapy produkcji, transportu oraz dystrybucji towarów.
Wpływa on na funkcjonowanie naszej gospodarki, umożliwiając sprawny przepływ surowców, części i gotowych wyrobów. W przygotowanym przez nas wpisie zamieściliśmy szereg informacji, dotyczących rodzajów łańcucha dostaw, by nasi czytelnicy mogli się z nimi zapoznać.
Zintegrowany łańcuch dostaw
W zależności od struktury oraz celów przedsiębiorstwa możemy wyróżnić różne rodzaje łańcuchów dostaw, które mogę lepiej sprawdzać się w konkretnych warunkach, aktualnie panujących na rynku. Jednym z nich, jest typ zintegrowany, gdzie wszelkie etapy procesu logistycznego są ze sobą ściśle powiązane oraz zarządzanie w sposób spójny.
Do cech charakterystycznych zintegrowanego łańcucha dostaw zaliczamy redukcję kosztów, pełną synchronizację czy łatwą identyfikowalność towarów. To ograniczenie strat oraz pełna optymalizacja zasobów, szybka reakcja na zmiany rynkowe, odpowiednie zarządzanie zapasami i harmonogramem dostaw, a także możliwość śledzenia przesyłki na poszczególnych etapach.
W wyniku synchronizacji współpracy, jako uczestnicy łańcucha dostaw mamy szansę w dowolnej chwili skontrolować, gdzie są półprodukty, surowce lub gotowe artykuły.
Integracja może wiązać się z koniecznością zakupu albo przejęcia innych firm w związku z poszerzeniem oferty usług bądź opracowaniem nowych strategii biznesowych. Wśród podstawowych metod integracji możemy wymienić – poziomą i pionową.
Ponadto przykładem zintegrowanego łańcucha dostaw jest zarządzanie dostawami w czasie rzeczywistym, w tym celu korzystając z innowacyjnych systemów informatycznych.
Zrównoważony łańcuch dostaw
Zrównoważony łańcuch dostaw skupia się na ograniczaniu do minimum ryzyka działalności logistycznej na środowisko naturalne oraz społeczeństwo. Jego kluczowym aspektem, jest wdrażanie ekologicznych oraz etycznych rozwiązań w całym procesie dostaw.
To proces, zakładający stosowanie przyjaznych przyrodzie środków transportu oraz minimalizacja zbędnych przewozów, a także dbałość o ponowne wykorzystanie materiałów czy współpracę z dostawcami, którzy spełniają określone normy.
Zrównoważony łańcuch dostaw wykorzystuje nowoczesne technologie, wpływające na zmniejszenie zużycia energii oraz opakowania biodegradowalne. Jego podstawą jest integracja praktyk etycznych, przyjaznych dla środowiska naturalnego z konkurencyjnym modelem. Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wdrożenie tego rodzaju, na przykład poprzez wykorzystanie transportu niskoemisyjnego.
Elementy łańcucha dostaw
Na każdy łańcuch dostaw składa się kilka elementów, takich jak dostawcy, dostarczający komponenty oraz surowce, które są niezbędne przy produkcji. To też sam etap produkcji, polegający na przekształcaniu materiałów w gotowe wyroby oraz magazyny, gdzie przechowujemy produkty, półprodukty czy komponenty.
Do elementów łańcucha dostaw zaliczamy również transport oraz dystrybucję, ponieważ efektywne dostarczanie artykułów do odbiorców wymaga właściwie zaplanowanej sieci dystrybucji. Dobór odpowiedniego środka transportu ma ogromne znaczenie dla szybkości oraz kosztów dostaw.
Ostatnią składową, jednak równie ważną, jak poprzednie, jest obsługa klienta, działająca, by zapewnić wsparcie i usługi posprzedażowe.
Łańcuch dostaw a organizacja transportu intermodalnego
Transport intermodalny jest jednym z kluczowych elementów, składających się na nowoczesne łańcuchy dostaw. Łączy w sobie różne środki transportu w celu zwiększenia wydajności całego procesu, a dzięki integracji różnorodnych metod przewozu możemy skrócić czas dostaw, zminimalizować koszty oraz ograniczyć niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.
Transport intermodalny to znakomity sposób na zmniejszenie kosztów, w wyniku doboru najkorzystniejszych metod przewozu, ale również ograniczenie emisji CO2 oraz możliwość dopasowania trasy i środków transportu do aktualnych warunków rynkowych.
Komu powierzyć transport intermodalny?
Loconi Intermodal S.A. to firma, która dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, stała się liderem na rynku operatorów intermodalnych w Polsce. Zapewniamy kompleksową obsługę, organizując terminowe, bezpieczne i ekologiczne przewozy skonteneryzowanych ładunków, skutecznie łącząc optymalne środki transportu kolejowego z drogowym. Zapewniamy fachowe doradztwo oraz wsparcie, na bieżąco informując naszych klientów o czynionych postępach.
Rodzaje łańcuchów dostaw – podsumowanie wpisu
Rodzaje łańcuchów dostaw różnią się od siebie w zależności od naszych celów oraz zastosowanych strategii. Model zintegrowany umożliwia efektywne zarządzanie procesami oraz optymalizację kosztów, natomiast zrównoważony koncentruje się na wprowadzaniu rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu i na społecznej odpowiedzialności.