Logistyka w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. To właśnie dzięki różnorodnym rozwiązaniom z jej zakresu możemy cieszyć się doskonałą dostępnością wielu rozmaitych produktów. O jakimkolwiek towarze byśmy nie pomyśleli – jest on właściwie na wyciągnięcie ręki, co znacznie ułatwia codzienne życie. Mało kto z nas jednak zastanawia się, co powoduje, że nie musimy martwić się o brak niezbędnych produktów. Wszystko dzieje się za sprawą systemu nazwanego łańcuchem dostaw.
Co to jest łańcuch dostaw, jakie punkty obejmuje oraz jak działa? W jaki sposób wszystkie jego elementy sprawiają, że w naszych domach pojawiają się różnorodne produkty?
Co to jest łańcuch dostaw?
Łańcuch dostaw to dość skomplikowane określenie, którego nie da się prosto zdefiniować, chcąc przedstawić w pełni jego charakter. Można go jednak nazwać pewnego rodzaju siecią organizacji, które zaangażowane są w proces zaoferowania produktu konsumentowi. Obejmuje ona wszelkie podmioty i firmy jakkolwiek biorące udział w działaniach mających na celu stworzenie pewnego dobra, a następnie dostarczenie go ostatecznemu klientowi.
W łańcuch dostaw zaangażowani są przede wszystkim dostawcy – zarówno ci zapewniający składniki, materiały czy komponenty, jak i ci, którzy dostarczają produkty do miejsc sprzedaży – producenci, sprzedawcy, a na końcu ostateczni odbiorcy.
Cechy łańcucha dostaw
Standardowy łańcuch dostaw łączy w jeden wielki proces różnorodne działania, jak stworzenie projektu produktu, zorganizowanie materiałów czy komponentów, oszacowanie popytu na rynku, przemyślenie sposobu wprowadzenia towaru, zaplanowanie dostaw, zdecydowanie się na konkretne kanały sprzedaży, zapewnienie odpowiedniej obsługi klientom czy zaoferowanie im wglądu w dokonane zamówienia.
Trudno jest jednoznacznie podać uniwersalny zestaw cech, który będzie pasować do każdego łańcucha dostaw, ponieważ zależy to od specyfiki produktu. Towary potrafią być niezwykle różnorodne – podobnie jak procesy prowadzące do ich powstania i wypuszczenia na rynek.
Łańcuch dostaw w logistyce
Sporo osób zastanawia się, jak funkcjonuje łańcuch dostaw w logistyce. Jednak niemałym zaskoczeniem jest, że to omawiany system stanowi szersze zagadnienie. Oznacza to, że działania związane z logistyką okazują się częścią łańcucha dostaw – nie na odwrót.
Procesy logistyczne obejmują planowanie, wdrażanie oraz kontrolowanie przepływu i składowania produktów od miejsca nadania do miejsca odbioru przez konsumentów. Natomiast łańcuch dostaw – poza wymienionymi działaniami – to znacznie więcej mniejszych punktów, podmiotów oraz akcji.
Przykładowy łańcuch dostaw
Przez to, że łańcuch dostaw stanowi dość rozległe zagadnienie, które trudno jest zdefiniować, warto zapoznać się z jego poszczególnymi punktami. Dzięki temu proces stanie się nieco łatwiejszy w zrozumieniu.
Przykładowy łańcuch dostaw zaczyna się od podmiotów odpowiedzialnych za dostarczenie producentowi materiałów lub składników niezbędnych do stworzenia produktu. Niekiedy w procesie biorą udział również podwykonawcy poszczególnych komponentów. W takim przypadku dostawcy elementów również stanowią ogniwa łańcucha.
W dalszej kolejności producent tworzy dany produkt. Gdy ten jest gotowy, następuje transport towaru do magazynu centralnego. Tam produkty są składowane, kontrolowane pod kątem jakości oraz grupowane zgodnie z zapotrzebowaniem w poszczególnych obszarach.
Kolejne ogniwo łańcucha dostaw stanowią dystrybutorzy obsługujący lokalne bądź międzynarodowe rynki. Po otrzymaniu produktów te podmioty przekazują je dalej – do centrów dystrybucyjnych. Tam towary zostają posortowane, umieszczone w przesyłkach oraz przygotowywane do wysłania.
Produkty w dalszej kolejności trafiają w ręce sprzedawców detalicznych, a więc przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą przez Internet lub prowadzących stacjonarne sklepy. Ostatnie ogniwo łańcucha dostaw stanowi natomiast ostateczny klient, a więc osoba, która nabywa dane dobro.
Prawo pośrednio nakłada na przedsiębiorstwa również zadbanie o logistykę odwróconą. Obejmuje ona ogniwa, które są niezbędne do tego, aby produkt z różnych przyczyn miał możliwość powrotu od klienta do sprzedawcy bądź producenta. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy towar ma wady, został uszkodzony lub z innego powodu nie spełnia oczekiwań konsumenta.
Loconi – solidny partner w łańcuchu dostaw
Istotnym punktem w łańcuchu dostaw jest przewoźnik. To właśnie on odpowiada za dostarczenie materiałów, komponentów, półproduktów lub gotowych produktów w odpowiednie miejsca. Jednocześnie musi to zrobić w sposób bezpieczny, przemyślany, a jednocześnie sprawny. W związku z tym wybór właściwego partnera w tym obszarze stanowi nie lada wyzwanie.
Jako Loconi działamy na polskim rynku już wiele lat. Przez ten czas wypracowaliśmy skuteczne rozwiązania z zakresu transportu intermodalnego, za sprawą których skutecznie wspieramy działalność różnorodnych klientów. Dbamy o terminowość, bezpieczeństwo oraz ekologię, oferując przewóz skonteneryzowanych ładunków. Oferujemy transport drogowy, kolejowy i intermodalny, a także usługi terminalowe.