Kubik to jednostka miary wykorzystywana w wielu branżach, między innymi budowlanej, leśniczej, przemysłowej, czy też transportowej, która jest domeną naszej firmy. Dla wielu osób nazwa ta może być jednak myląca – stąd wiele internetowych zapytań i wątpliwości na temat tego, co to jest kubik. Tymczasem jest to wszystkim znana jednostka miary, określana najczęściej jako metr sześcienny. Znajduje ona szerokie zastosowanie w transporcie, pozwalając między innymi na lepsze zarządzanie przestrzenią w magazynie czy pojeździe. Co warto wiedzieć na temat jednostki takiej jak kubik?
Kubik
Kubik, czyli 1 metr sześcienny, to jednostka miary nienależąca do układu SI, która pozwala na określenie objętości danego przedmiotu lub – w przypadku transportu – ładunku. Kubik oznaczany jest więc często skrótem m3 lub CBM, czyli z angielskiego Cubic Meter, oznaczającego dosłownie metr sześcienny. Kubik obliczamy mnożąc przez siebie długość, szerokość i wysokość przedmiotu wyrażone w metrach. Jeżeli posiadamy wymiary wyrażone w centymetrach, należy przed wykonaniem obliczeń zamienić je na metry, pamiętając, że 1 centymetr równa się 0,01 metra. 1 metr sześcienny to oczywiście 1 kubik.
Co to jest kubik?
Jednostka miary taka jak kubik może posłużyć do określania objętości ciała stałego oraz cieczy, a także pojemności różnorodnych pojemników. Wykorzystuje się ją również do określania wielkości przestrzeni, choć w tym przypadku większe zastosowanie ma metr kwadratowy. W transporcie z pomocą kubika określa się takie kwestie, jak to, ile towaru pomieści dany kontener, przestrzeń ładunkowa czy magazynowa. W związku z tym jednostka ta pozwala na zoptymalizowane zarządzanie dostępną przestrzenią oraz jej wydajne i korzystne zagospodarowanie w każdym typie transportu.
Ma to ogromne przełożenie na koszty całego procesu, które dzięki planowaniu z wykorzystaniem kubika mogą zostać rozsądnie obniżone. Wynika to z tego, że to właśnie na podstawie objętości ładunku – a nie na przykład wagi – najczęściej obliczana jest cena jego przewozu.
CBM – transport
Kluczowym wskaźnikiem dla spedytorów i logistyków jest więc kubik, czyli CBM. Transport będzie opłacalny dla obu stron (przewoźnika i zleceniodawcy) jedynie wówczas, gdy objętość ładunku zostanie poprawnie wyliczona. Znaczenie kubika w branży transportowej warto rozważyć na przykładzie LCL i FCL, czyli transportu drobnicowego (Less Container Load) oraz pełnokontenerowego (Full Container Load).
W przypadku pierwszego z nich zleceniodawca przewozu dzieli przestrzeń kontenerową z innymi klientami przewoźnika i ponosi koszt proporcjonalny do zajmowanej objętości. Transport pełnokontenerowy natomiast wymaga zapłaty za całą przestrzeń kontenera niezależnie od tego, czy została w pełni wykorzystana. Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że posługiwanie się kubikiem jest nieodłącznym elementem planowania transportu. Jednostka ta przydaje się również podczas zarządzania przestrzenią magazynową, które w rezultacie staje się bardziej efektywne.
Kubik – ile to litrów?
Kubikowi, czyli jednemu metrowi sześciennemu, odpowiada 1000 litrów. Wynika to z faktu, że 1000 centymetrów sześciennych, czyli objętość sześcianu o wymiarach 10x10x10 centymetrów, to równoważność 1 litra, czyli 1/1000 kubika. Pamiętajmy, że obliczając wagę ładunku, musimy znać jej wartość dla danego typu ładunku – przykładowo 1 kubik drewna będzie ważył mniej niż 1 kubik betonu.
Ile CBM ma kontener 20?
Jeżeli planujemy transport morski, warto wiedzieć, ile CBM ma kontener 20-stopowy. Wymiary tego typu kontenera to około 2,39 metra wysokości, 5,9 metra długości oraz 2,35 metra szerokości – zgodnie z zasadami obliczania kubika kontener 20-stopowy ma więc około 33,2 kubiki, czyli metry sześcienne. W takiej przestrzeni ładunkowej zmieści się około 11 europalet, choć zależy to od wysokości ładunku.
Ile CBM ma kontener 40?
Do standardowych kontenerów wykorzystywanych w transporcie morskim należy nie tylko 20’, ale również 40’. Zatem – ile CBM ma kontener 40-stopowy? Wysokość i szerokość są takie same jak w przypadku kontenera 20-stopowego, natomiast długość wynosi około 12,03 metra. W związku z tym, tego rodzaju przestrzeń ładunkowa ma mniej więcej 67,7 kubików. Wyjątkiem są kontenery 40-stopowe High Cube, w przypadku których wysokość wynosi 2,69 metra. Wówczas objętość plasuje się na poziomie 76,3 metra sześciennego. W kontenerze 40-stopowym może zmieścić się do 25 europalet.
CBM w transporcie – podsumowanie
CBM w transporcie ma ogromne znaczenie dla wydajności i opłacalności całego procesu transportowego. Z tego względu osoby zajmujące się jego planowaniem wykorzystują go na co dzień. Dokonanie poprawnych obliczeń to podstawa korzystnego i adekwatnego kosztu przewozu, a także trafnego wyboru jego rodzaju. Wiedza o tym, ile kubików ma dany towar pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej czy magazynowej, a tym samym lepsze, sprawniejsze i bardziej świadome zarządzanie firmą. Warto ponadto pamiętać, że CBM jest jedną z podstawowych miar w dokumentach transportowych.