FCA, czyli Free Carrier jest jedną z reguł Incoterms, określająca warunki dostawy w handlu międzynarodowym. Termin stosujemy do wskazania obowiązków sprzedawcy oraz kupującego, uwzględniając obowiązki, transport, a także miejsce dostawy.
W przygotowanym przez nas wpisie bliżej przyjrzeliśmy się zagadnieniu, by czytelnicy mogli uzyskać potrzebne informacje, które ułatwią im działanie w branży.
FCA – co to znaczy?
FCA to zestaw standardowych warunków handlowych, wskazujących na obowiązki, koszty oraz ryzyko wynikające z dostawy towarów pomiędzy sprzedawcą a kupującym.
W ramach Free Carrier sprzedający spełnia swoje warunki dostawy w momencie, gdy ładunek zostanie przekazany przewoźnikowi w uzgodnionym miejscu.
Incoterms – FCA
Wybór reguły FCA, będącej częścią Incoterms, wiąże się z pewnymi korzyściami. Przede wszystkim to elastyczna opcja, którą możemy zastosować do wszystkich środków transportu, w tym morskiego, drogowego, lotniczego czy kolejowego. To również zasada zakładająca przejrzystość kosztów oraz ryzyka między sprzedawcą a kupującym.
Pozytywną dla nabywcy zasadą jest to, iż ma on kontrolę nad wyborem przewoźnika i warunkami transportu od chwili dostarczenia ładunku przez sprzedawcę.
FCA – kto płaci za transport?
W regule Incoterms FCA odpowiedzialność za koszty transportu jest podzielona pomiędzy obie strony. Oznacza to, że sprzedawca pokrywa wydatki związane z dostarczeniem towaru do uzgodnionego miejsca, w którym zostanie on przekazany w ręce wskazanego przez nabywcę przewoźnika. Dotyczy to kosztów załadunku i dostarczenia do ustalonego punktu. Sprzedawca odpowiada także za koszty odprawy celnej eksportowej, jeśli jest w danej sytuacji wymagana.
Kupujący pokrywa wydatki związane z dalszym przewozem, obejmujące fracht międzynarodowy, ubezpieczenie, rozładunek czy koszty wynikające z odprawy celnej importowej. Dodatkowo uiszcza opłaty związane z przeładunkiem w momencie, w którym w trakcie transportu zachodzi taka potrzeba.
FCA – warunki dostawy
Warunki dostawy w ramach FCA wskazują, że w gestii sprzedawcy są zadania związane z dostarczeniem towaru do ustalonego miejsca, jego odpowiednim opakowaniem i oznakowaniem, ale również załadunkiem na środek transportu w punkcie spotkania z przewoźnikiem. Ponadto ta strona ma obowiązek przekazania wskazanej osobie wszystkich dokumentów potrzebnych do odebrania ładunku czy przeprowadzenia odprawy celnej.
Kupujący jest odpowiedzialny za wyznaczenie przewoźnika oraz poinformowanie dostawcy o szczegółach dotyczących transportu. Przeprowadza on również odprawę celną importową. Co istotne, ryzyko związane z towarem przechodzi na nabywcę w momencie przekazania go we wskazanym punkcie.
Transport FCA
FCA jest powszechnie stosowaną zasadą w przypadku różnych rodzajów transportu w handlu międzynarodowym. Wszelkie zasady ustalamy na podstawie umowy zawierającej jasno określone ryzyka, ale również podział kosztów związanych z przewozem. Co więcej, FCA Incoterms stosuje się na całym świecie, ponieważ jest określeniem standardowych zasad w umowach handlowych.
Specyfika reguły sprawia, że za ubezpieczenie odpowiada kupujący, natomiast odpowiedzialność sprzedającego kończy się w momencie dostarczenia ładunku na własnym placu bądź w miejscu, które zostało przewidziane w umowie.
Incoterms FCA – komu przydadzą się takie reguły?
Wprowadzenie zasad Incoterms FCA wynikało z chęci ułatwienia pracy podmiotom działającym w handlu międzynarodowym. Są one szczególnie istotne dla importerów i eksporterów, logistyków oraz spedytorów, ale również pracowników działów zakupów, sprzedaży, które dzięki zrozumieniu reguł mogą skutecznie negocjować warunki dostawy, koszty przewozu czy przeniesienie ryzyka.
Free Carrier – podsumowanie
Free Carrier jest rozwinięciem skrótu FCA, czyli jednej z reguł Incoterms, precyzyjnie określającej obowiązki, ryzyko oraz koszty sprzedającego i kupującego w zakresie dostawy towarów. To elastyczny oraz wszechstronny termin, który możemy zastosować w obliczu różnych środków transportu, oferując przejrzysty podział odpowiedzialności pomiędzy stronami umowy.
W ramach FCA sprzedawca odpowiada za koszty przewozu do miejsca, gdzie ładunek zostanie przekazany wyznaczonemu przez nabywcę przewoźnikowi. Od tej chwili wszystkie wydatki wynikające z dalszego transportu, a także związane z nim ryzyko, przechodzą na kupującego.
Reguły Incoterms FCA są kluczowym narzędziem dla uczestników handlu międzynarodowego. Pomagają nam w precyzyjnym ustaleniu obowiązków związanych z przewozem towarów, co przekłada się na efektywniejsze i bezpieczniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw.
Decydując się na transport ładunku, warto skorzystać z usług świadczonych przez zaufanego partnera, który zadba o najdrobniejsze detale, odciążając nas z nadmiaru obowiązków. Dzięki temu nie tylko zyskamy większy sposób, ale również ograniczymy do minimum ryzyko wystąpienia pomyłek i kosztownych błędów.